Ako kupovať šteniatko?

Čo je dôležité pred kúpou šteniatka?

Keď už pristúpite ku závažnému rozhodnutiu, akým  kúpa šteniatka rozhodne je, dôležité je rozmyslieť si, aké šteniatko by som ste chceli, aké plemeno Vám bude vyhovovať, na aké budete mať čas, aký typ výcviku Vás baví, či psíka chcete chovať v byte, či vonku. Ďalším dôležitým krokom je vybrať si chovateľa. Dobrý chovateľ nemá problém porozprávať Vám o svojom chove, o podmienkach, v ktorých chová, o rodičoch, ich zdravotnom stave, vakcináciách, odčervovaniach a iných veterinárnych úkonoch.

Čo si všímať, keď si prídem vybrať šteniatko?

Je potrebné si všímať podmienky, v ktorých šteniatka vyrastajú. Výzor matky, ostatných súrodencov. Vybraté šteniatko si poprezerať, príp. sa pýtať chovateľa na nejasnosti. Samozrejmosťou je očkovací preukaz. Hneď na jeho prých stránkach si treba prečítať, kedy sa šteniatko narodilo a či sedia údaje. Po jeho otvorení na príslušných stránkach o vakcináciách si treba pozrieť, či šteniatko bolo vakcinované (očkované). Prvá vakcinácia sa vykonáva v 5.-6. týždni veku (podľa zváženia ošetrujúceho veterinárneho lekára).  Zaznamenaný je dátum vakcinácie, nálepka s údajmi o použitej vakcíne, podpis a pečiatka veterinára, ktorý vakcinoval a v niektorých očkovacích preukazoch je aj kolónka o ďalšej návšteve, kedy je potrebné sa dostaviť do veterinárnej ambulancie na preočkovanie. Ak táto kolónka chýba, prídite sa informovať na naše ambulancie, príp. sa s nami spojte telefonicky a poradíme Vám. Na iných stránkach očkovacieho preukazu sa dozviete, kedy, ako a akým prípravkom bol Váš mini-miláčik odčervovaný.

Čo sa pýtať chovateľa?

Treba sa pýtať, či šteniatko neprekonalo nejakú chorobu, traumu. Ďalej sa informujem o tom, kedy je zvyknuté papať, či už prikrmovali granulkami alebo nie, príp. či dostával v strave nejaké vitamíny, minerálne látky.

Čo robiť po príchode domov?

Pre šteniatko je Váš domov zatiaľ neznámym a nepoznaným miestom. Doteraz bolo zvyknuté na svoju mamu, súrodencov. Zmenilo prostredie a všetky známe „bytosti“ okolo seba. Preto je prirodzené, že prvý deň/noc nebude „vo svojej koži“ a bude smútitť. Treba sa mu prihovárať,