Ktorým zvieratkám je nutné čistiť ušká?
Mnoho psíkov a mačičiek nepozná, čo to je čistenie ušiek. Sú to najmä plemená s krátkymi a stojatými uškami, ktorými dobre prúdi ušami vzduch a pri trasení sa prípadné nečistoty vedia odstrániť samé, príp. sú to jedinci, ktorým sa netvorí veľké množstvo ušného mazu. Ale pri zástupcoch plemien, ktoré sú zvislouché a dlhouché, by majitelia mali prikladať uškám a ich čisteniu väčšiu dôležitosť. Zvláštnou kategóriou sú psíky, ktoré milujú vodu a je pre nich typické, že ich uši sú veľakrát vystavené vode, vlhku a uši nie sú dostatočne vysušené a zbavené vlhkosti.
Kedy začíname s čistením uši?
U šteniatok posúdime nutnosť čistenia ušiek podľa tvorby mazu (príp. si necháme poradiť od veterinára). Začíname postupne dotykmi: pri hladkaní hlavy postupne hladkáme uši, dotákame sa zvonka, neskôr aj zvnútra. Zvieratko si takto zvykne na manipuláciu s ušami a neberie ju ako niečo zvláštne, výnimočné alebo ako trest a ďalšiu manipuláciu ako čistenie uší zvládne jednoduchšie.
Prečo čistíme uši?
Prirodzene sa vo zvieracom ušku nachádza ušný maz (tzv. cerumen), ktorý má charakteristický vzhľad- farbu, množstvo a „vôňu“. Zvukovod zvieraťa je úzky, tmavý a „vďaka“ ušnici sa v ňom udržuje vlhkosť, teplo. Keď sa pridruží zvýšená tvorba cerumenu a ďalšie vplyvy, je to živná pôda pre zápal uší rôzneho pôvodu (bakteriálneho, parazitárneho, spôsobeného kvasinkami).
Čo potrebujeme na čistenie uší?
Na ambulancii Vám radi poradíme a ponúkneme špeciálne roztoky na čistenie uší. Ďalej budete potrebovať gázičky a vatu.
Ako čistiť uši?
V 1. rade by sme si mali byť istí, že náš spoločník má v poriadku bubienok (nemá ho perforovaný- deravý). Ak si nie ste istí, treba zájsť za nami na ambulanciu, kde ušká skontrolujeme a usmerníme Vás ďalej.
V prípade neporušeného bubienka vytlačíme malý objem čistiaceho roztoku dovnútra ucha – dávame si pri tom pozor, aby sme špičkou tuby čistiaceho roztoku neporanili ucho a aby sme ju nezasunuli príliš hlboko.
Krok číslo 2: vymasírujeme bázu ucha- to je tá časť ucha, ktorá sa spája s hlavou. Vieme, že masírujeme dobre, ak počujeme typický „čvachtavý“ zvuk.
Krok číslo 3: necháme psíka/mačku, nech potrasie hlavou. Je to normálne správanie, kedy sa chce zbaviť prebytočnej tekutiny v ušku. Tekutina sa zmieša s ušným mazom a vytriasaním sa časť odstráni sama, ale zvyšnú časť musíme odstrániť my:
Krok číslo 4: jemne povytierame uško zvnútra aj s ušným mazom vatou omotanou okolo prsta. Nezabúdame aj na zvyšnú časť ucha, ktorá sa zamočila pri čistení.
Postup opakujeme aj pri druhom uchu, pričom pretrieme špičku tuby čistiaceho roztoku, aby sme nezanášali prípadnú infekciu z jedného do druhého ucha. Špičku pretrieme aj pri ukončení čistenia uší.
Ako často čistiť uši?
Neexistuje presný interval, pretože každé zviera je individuálne a ušný maz sa mu tvorí v iných intervaloch a v iných množstvách. Najlepšie je pozrieť sa do uška a zhodnotiť situáciu J
Kedy má moje zvieratko problémy s ušami?
Najčastejšími príznakmi, ktoré si môžete u Vášho miláčika všimnúť, sú:
- časté potriasanie hlavou
- -obtieranie uší o okolité predmety
- -škriabanie ušníc labkami
- vytváranie chuchvalcov srsti za ušami
- -nakláňanie hlavy do jednej strany
- -nervozita
- -slabší sluch, príp. nereagovanie na meno, povely
Ktoré zvieratká sú „rizikové“ pre vznik problémov s ušami?
Ako som už spomínala, zvieratá zvislouché, dlhouché, tie, ktoré rady plávu a pohybujú sa v mokrom prostredí, psíky so zarastenými ušami – chlpy vo vnútri uška. Ďalej zvieratá v kolektívoch – možnosť prenosu infekcie a taktiež zvieratá, ktoré nie sú pravidelne ošetrované proti vonkajším parazitom (ektoparazitom).
Čo môžem ako majiteľ urobiť, keď má môj 4 – nohý miláčik problém s uchom/ušami?
Najlepšou voľbou je navštíviť nás. Vyšetríme uši otoskopom, zhodnotíme podráždenie, zápal, vyšetríme príčinu problému s ušami. Nasadíme vhodnú liečbu, zvyčajne liečba pomocou kvapiek do uší. Vysvetlíme, ako a kedy kvapkať, dohodneme sa na kontrole, kedy skontrolujeme stav ušiek a navrhneme ďalší postup. Ak máte doma viac zvierat, treba o tomto informovať veterinára.
Prečo liečiť uši zvieraťa?
Pretože sluch je iba jeden, nie je obnoviteľný a hluchota nie je komfortná ani pre Vaše zvieratko, ale ani pre Vás.
Preto Vám radi poradíme, ktorý roztok je vhodný pre Vášho psíka a ako často ho použiť pri Vašom spoločníkovi.