ČÍPOVANIE a vystavenie PASU

ČIPOVANIE   a vystavenie    PASU

PREČO?

  • Aby sa vaše zvieratko nestalo tuláčikom – bezdomovcom
  • Aby sa čo najrýchlejšie vrátilo do vaších rúk a domácnosti
  • Aby mohlo cestovať do zahraničia
  • Aby Vám ho nikto neodcudzil

Čipovanie je jednorazový  krátky bezbolestný úkon jednoduchší ako očkovanie, ktorý sa vykonáva na ambulancii a nemá vplyv na zdravie zvieratka.

Každý čip je jedinečný, má jedinečný kód.  Pomáha majiteľovi, zamestnancom útulkov, ale aj nám, veterinárom, pri identifikácii zvieratka. Pri prípadnej strate, odcudzení, zatúlaní  vie veterinár pomocou čítačky nad obvyklým miestom aplikovania čipu (u nás ľavá strana krku) zistiť číslo,podľa ktorého patrí  ku svojmu majiteľovi. Veľakrát končia psíkovia v útulkoch a karanténnych staniciach ktoré sú plné lebo majiteľa nenapadne kde má svojho priateľa hľadať. Práve čip pomáha  proti odcudzeniu a následnému prevozu zvieratka do zahraničia. Kde koľvek sa dá zistiť, že zvieratko má majiteľa a  môže byť vrátené do správnych rúk. Pri kúpe šteniatka s preukazom pôvodu (tzv. „s papiermi“) si vie majiteľ zistiť, že je to skutočne šteniatko, ktoré chce kúpiť. A ak sa rozhodnete cestovať do zahraničia stačí k čipu už len vystaviť PAS( na počkanie) doplniť údaje podľa očkovacieho preukazu a podmienok krajiny do ktorej cestujete.

Majitelia sa čipovania boja ale veľa krát je to ten najjednoduchší spôsob ako neprísť o svojho priateľa.

Všetky údaje vetrinárny lekár  zadáva na internetovú stránku ktorá je dostupná zo všetkých kútov mesta , krajiny a sveta kde sa identifikuje každé zvieratko ktoré je začipované a  stratilo sa.