POZOR NA OTRAVY PSOV, MAČIEK a iných zvieratiek

http://

TOXICKÉ LÁTKY

PRE PSY A MAČKY – OTRAVY

Otravy u zvierat sú z väčšej časti náhoda- zvieratko sa dostane ku látke, ktorá je preň toxické. Je ich celá škála. Zopár Vám ponúkame:

 

JEDY NA POTKANY-RODENTICÍDY(spôsobujú krvácanie)

Sú to látky prítomné v otravách (hlavne na potkany).  Zvieratá sa k nim dostanú nedopatrením , príp. požratím hlodavca, ktorý túto otravu požral a v jeho tele sa otrava nachádza. Hlavným príznakom je krvácanie – z dutín, do kože (vznik modrín), z nosa, pozorovaná je tmavohnedo sfarbená stolica, môže byť prítomné krvácanie z pľúc, zviera je zo straty krvi malátne, slabé. Prejav tejto otravy závisí od množstva prijatej otravy a druhu (mnohé nepôsobia hneď ale po hodinách, dňoch). Preto: ak viete, že tieto nástrahy na hlodavce sa niekde nachádzajú, dohliadnite, aby sa im Vaše zvieratko vyhlo, pretože sú zväčša červenej farby, čo zviera upútava.

 

ETYLÉNGLYKOL(spôsobuje zlyhanie orgánov)

Je súčasťou nemrznúcej zmesi do auta, kedysi vo fotografických roztokoch. Zvieratá ho požívajú pre jeho sladkú chuť. Hlavným orgánom, ktorý jeho metabolity v organizme poškodzujú, sú obličky. Preto je dôležité kontrolovať, či zviera močí. Príznaky otravy sa odvíjajú podľa doby, ktorá ubehla od prijatia jedu: najskôr zvieratko zvracia, „motá sa“, je smutné, prítomné sú kŕče. Neskôr dochádza ku dehydratácii- zviera veľa močí, ale málo pije. V neskorom štádiu sa dostavia hnačky a zvracanie. Prevenciou je opäť: vyhýbať sa tejto látke – uskladňovať ju mimo miest, kde sa môže zviera nachádza, na vyvýšených miestach.

 

BIOTOXÍNY – JEDY PRÍRODNÉHO PôVODU:

BOTULIZMUS(nervové príznaky): Botulotoxín je najtoxickejší toxín na svete. Zdrojom otravy je podávanie pokazeného kŕmneho mäsa, podomácky vyrobených mäsových konzerv (zle konzervovaných). Príznaky sú únava, strata stability, zvyčajne neschopnosť zatvoriť oko, obrnou mimického a hltacieho svalstva  (nervové príznaky).

PLESNE:  Napr. Aflatoxín, ochratoxín, pleseň Fusarium.

Do organizmu sa dostávajú spolu so stravou. Napádajú hlavne pečeň a obličky. U zvierat, ktoré ich prijali, pozorujeme nechutenstvo, slabosť, pri  krvácania, môžu  sa vyskytovať poruchy cyklu u samíc, príp. poruchy plodnosti.

Jed zmije:

Tento jed spôsobuje nervové príznaky a pôsobí na krv.

Bodnutie hmyzom:

Bodnutie je hlavne riziko pre mláďatká a dospelé jedince malých plemien. Je bolestivé a zvykne opúchať. Problém nastane, keď začne opúchať hlava a krk – zvieratku sa horšie dýcha kvôli opuchu dýchacích ciest a jazyka. Mať pri sebe antihistaminikum, chladiť vodou prípadne ľadom.

 

OTRAVA LIEKMI:

Nie všetky lieky pre ľudí je možné podať zvieraťu. A hlavné je, aby veterinárny lekár zvážil, ktorý liek je vhodný a ktorý nie. Niektorí ľudia v domnení, že pomôžu zvieratku, podajú liek zo svojej lekárničky. Avšak, tu platí, že menej je niekedy viac – pri akomkoľvek zdravotnom probléme je potrebné navštíviť veterinárneho lekára a ten zváži správnosť lieku. Zvyčajne majitelia siahnu po paracetamole (tento spôsobuje bolesť v dutine brušnej, hnačku, zvracanie, zvieratá sú citlivé na pečeň, u mačiek spôsobuje stavy nezlúčiteľné so životom). Ďalším liekom, ktorý majitelia používajú, je analgetikum- ružová tabletka– taktiež nevhodná pre zvieratká schopná otráviť.

 

ĽUDSKÁ POTRAVA:

Asi každý z nás rád maškrtí. Medzi nami, ľuďmi, obľúbená čokoláda a búrske oriešky ale nie sú vhodné pre zvieratá a je nutné, aby sa im vaše zviera vyhýbalo a neprijímalo ich. Treba si uvedomiť , že vaše zvieratko má jesť stravu primeranú jeho metabolizmu a zbytočne neskúšať a nezaťažovať tráviaci trakt stravou s dlhodobými následkami.

 

TYPICKÉ JEDY A PREDMETY NEBEZPEČNÉ PRE MAČKY:

Mačky sú lovci. Majú rady, keď ich „hračka“ je v pohybe, keď sa leskne, šuští.  Preto je pre ne nebezpečný napr. vianočný stromček. Bolo by dobré, keby mačka nemala prístup ku nemu, jednak kvôli zraneniu, ktoré si môže privodiť zvalením stromčeka na seba, ale aj kvôli ozdobám – pre mačky je nebezpečné, keď príjmu dlhé lineárne teleso – to sú lesklé pozlátené ozdoby, ktoré väčšina máme na vianočnom stromčeku. Takýto predmet ťažko prechádza tráviacim traktom a zväčša je potrebné ho odstrániť chirurgicky.

Radi si zútulňujeme svoje obydlia kvetmi – ale keď je naším miláčikom práve mačka, mali by sme si na ich výber dávať pozor. Toxické pre mačky sú fialky, fíkus, asparágus,…ale aj iné druhy. Ich toxicita závisí od druhu kvetu, časti a množstva, ktoré zviera zjedlo. Preto, ak máme doma mačku, bolo by dobré umiestniť kvety mimo jej dosah.

 

ČO môžem ako majiteľ zvieratka urobiť?

  • Prísť čo najskôr na ambulanciu (ak to nie je možné, kontaktovať nás telefonicky)
  • Popísať čo najpodrobnejšie, čo zjedlo, kedy,koľko???
  • Prevencia je vždy jednoduchšia ako odstraňovanie následkov ktoré nemusia dopadnúť vždy pozitívne 🙁

 

 

 

/pozor-na-otravy-psov-maciek-a-inych-zvieratiek/