Starostlivosť o zuby

Prečo ?

Zuby tvoria dôležitú súčasť Vášho spoločníka . Vďaka nim si vie prijímanú potravu zachytiť, rozhrýzť, rozomlieť do podoby, ktorú jeho zažívací trakt vie spracovať a v ďalších procesoch získať pre telo potrebné živiny.  Zuby, ktoré nie sú v dobrom stave, nevedia túto funkciu plniť a častokrát sú príčinou ďalších problémov s trávením. Prvý príznak, ktorý majiteľa upozorní, je nepríjemný zápach z papuľky, nechuť prijímať potravu, bolestivý „výraz“ pri prežúvaní, vyhýbanie sa tvrdému krmivu.

Ako vyzerá chrup?

Chrup mäsožravcov (t.j. psa a mačky) je zložený zo 4 typov zubov: z rezákov , špiciakov, črenových zubov  a zo stoličiek. Mláďatká mäsožravcov sa rodia bezzubé. Prvé týždne ich nepotrebujú, lebo jediným zdrojom potravy je materské mlieko. S pribúdajúcim vekom pribúdajú aj prvé mliečne zuby (prvé sa prerežú už v 2. týždni života). Mliečny chrup je neskôr (cca od 3. mesiaca veku) nahradzovaný trvalým chrupom. Počet úplného trvalého chrupu psíka je 42 zubov. Záleží z väčšej miery na starostlivosti, či sa tento počet bude alebo nebude redukovať.

Čo môžem ako majiteľ urobiť pre zdravý chrup svojho zvieratka?

Ako odmenu ponúknuť: žuvacie plátky, topánočky, špeciálne granulky  určené pre dentálnu hygienu. Nanášaním zubného gélu (bez mechanického čistenia zubnou kefkou) a poslednou, najúčinnejšou metódou čistenia je už spomínané mechanické čistenie kefkou.

 Ako správne čistiť zvieratku zuby a kedy začať ?

Čistiť začíname v 5. – 6. týždni, hoci má šteniatko mliečne zuby. Učíme ho tým k  manipulácii  a samozrejmosti.

V prvom rade treba povedať, že na čistenie používame špeciálnu kefku a pastu pre zvieratká, pretože zubná pasta pre ľudí obsahuje látky, ktoré nie sú vhodné môžu spôsobiť problémy s trávením. Musíme si uvedomiť, že zvieratku nevysvetlíme nutnosť čistenia, preto sa obrníme trpezlivosťou.

Ako postupovať?

1/ dáme mu trošku pasty na jazyk ( je chutná, zvieratá ju majú rady). Ďalej budeme musieť naučiť     4- noháča, že sa niečo deje v jeho papuľke. Začneme trením prstov po vonkajšej strane zubov (špiciaky trieme ako posledné, tie sú najcitlivejšie). Keď toto zvládol , tak krok druhý:

2/ čistenie kefkou, pričom nezabúdame na všetky plochy zubov (vnútorná, vonkajšia, žuvacia) a na to, že čistíme aj horné, aj dolné zuby. Miláčika pohladkáme, pochválime, nech čistenie neberie ako trest, ale ako bežnú súčasť jeho života a ako čas, kedy môže byť s Vami.

Bolo by dobré čistiť zúbky každý deň, avšak najmenej 2x/týždeň.

Čo v prípade, že moje zvieratko už má zubný kameň?

Príďte sa poradiť.  Zhodnotíme stav chrupu Vášho miláčika, stav ďasien a dutiny ústnej ako celku. Zubný kameň vieme odstrániť pomocou moderného ultrazvukového prístroja. Celkové ošetrenie trvá do 2 hodín,  zvieratko je v celkovej anestéze, počas ktorej je neustály monitoring pacienta.  O podrobnostiach Vás radi informujeme na našej ambulancii – voľné termíny, ceny, priebeh a pod.  Keď je zápal silný, dáme 3 dni pred zákrokom tabletky, ktoré zápal stiahnu, znížia bolestivosť a krvácanie.

Ak je Váš psík starší, je správne dať mu urobiť jednoduché predanesteziologické vyšetrenie krvi, popočúvať jeho srdiečko a celkove zhodnotiť  stav.

Prečo vlastne „bojujeme“ proti zubnému plaku a z neho vznikajúcemu zubnému kameňu?

Okrem zápachu, ktorý sa šíri z papuľky zvieratka, je nezanedbateľný fakt, že zubný kameň je zdroj baktérií  v tele. Tým, že sa nachádza v ústach, zvieratko prehĺta spolu so slinami a požutou potravou aj baktérie prítomné na zuboch. Tieto sa dostávajú ďalej do tráviaceho aparátu, odkiaľ ďalej do tela: do srdca, obličiek, pečene, pľúc. Sú to organizmy, ktoré nie sú telu vlastné a spôsobujú ďalšie poruchy vo funkcii týchto orgánov, častokrát nezvratné.

Ako predchádzať zubnému kameňu?

Zubnému kameňu sa dá predchádzať starostlivosťou o chrup a správnou potravou – ľudská strava z hľadiska prítomnosti cukrov nie je vhodná a šťavnaté krmivo by malo byť nakombinované so suchým, príp. so žuvacími pamlskami.

Aké výhody má pravidelná starostlivosť o chrup?

  • predchádza ďalším ochoreniam a zápalom v dutine ústnej (zápal ďasien, príp. výrastky), a tým bolesti, ktorú zvieratko musí znášať
  • jedlo si vie lepšie vychutnať
  • odstránime nepríjemný zápach
  • pri výstavných je zvieratko „naučené“, že niekto kontroluje jeho zuby
  • spoločne strávený čas so 4 – nohým miláčikom
  • a v neposlednom rade šetrí Vašu peňaženku a čas

KEĎ BOLÍ JEDEN ZUB, BOLÍ CELÁ HLAVA…KEĎ BOLÍ CELÝ CHRUP, BOLÍ CELÉ ZVIERA…                                                               Robme ich život plnohodnotnejším a čo najmenej bolestivým, veď nás učia láske a zaslúžia si to.

Ďalšie otázky radi zodpovieme na ambulancii, kde vieme odporučiť  doplnky stravy a pomôcky na dentálnu hygienu. V prípade, že stav zubného kameňa je nezvládnuteľný, dohodneme Vám termín na odstránenie ultrazvukom. Po odstránení  netreba podceniť starostlivosť a snažiť sa udržať zúbky v čo najlepšom stave čo najdlhšiu dobu.  Tešíme sa na Vás.