STRACH Z HLUKU – SILVESTER, …

STRACH Z BÚROK, OHŇOSTROJOV, DELOBUCHOV

Zvieratá sú citlivejšie ako my, ľudia. Inak prijímajú a spracovávajú podnety z vonkajšieho prostredia, lebo majú citlivejšie ušká – sluch, vnímajú iné vlnové dĺžky ako ľudia. Niektoré jedince sú odolnejšie a neprekáža im zvýšený hluk, vibrácie vonku alebo v blízkom prostredí. Tie senzitívnejšie to vnímajú inak. Boja sa a nemajú normálne, bežne správanie. Zvyčajne zalezú niekde do „úkrytu“- kde sa cítia bezpečnejšie a kde zvuky a vibrácie nie sú také intenzívne a aspoň čiastočne sú tlmené.

AKO SI VYBRAŤ A VYCHOVÁVAŤ ZVIERATKO ABY STRACH BOL ČO NAJMENŠÍ.

Už pri výbere šteniatka  si všímame jeho správanie a prostredie v ktorom vyrastal . To znamená že je v spoločnosti mamy a iných šteniatok ale tiež aj ľudí. Nie je zatvorený sám niekde v pivnici, garáži,…  Všetky tieto detaily sa prenášajú do jeho ďalšieho života.                                                                          Po Po príchode domov ho neoddeľujeme od okolitého prostredia. Robíme spolu časté prechádzky do rušnejších miest a ulíc, kontaktujeme ho s inými súkmeňovcami .  Robíme pri ňom bežné domáce práce ako je vysávanie, dáme mu pri tom odmenu aby sa v hluku prehral.  Keď je mokrý fénujeme ho najskôr jemným zvukom a postupne silnejším. Treba si uvedomiť že všetko je na začiatku u neho nové a zo všetkého má strach lebo to potrebuje pochopiť o čo ide. Ale keď mu nedovolíme aby sa zvuku bál a dokážeme to s ním prekonať svojou trpezlivosťou začne zvuky prijímať ako bežnú súčasť jeho každodenného života.

AK SA ZVIERATKO V DOSPELOSTI BOJÍ HLUKU…

Najlepšie je vyhýbať sa prostrediu, kde tieto zvuky vznikajú. Nechať ho, nech si zalezie do pelieška, pod skriňu, do uzatvorenej menšej miestnosti bez okien ako je kúpelňa, jednoducho niekam, kde sa cíti bezpečne. Pozatvárať okná, stiahnuť žalúzie , zatiahnuť závesy, pustiť hlasnejšie hudbu, aby sa stlmili na minimum svetelné podnety. Niektorí miláčikovia sa v takýchto pre ne stresových situáciách radi túlia, vyžadujú si prítomnosť majiteľa –  milovanej osoby, pri ktorej sa cítia bezpečne.  Nie vždy však tento postup zaberie a nie vždy je to možné. Niektoré zvieratká sa aj napriek Vašej maximálnej snahe zabrániť hluku (napr. na Silvestra) nevyhnú stresu.  V tomto nevyhnutnom prípade Vám vieme odporučiť prípravky na upokojenie zvieraťa. Sú vo forme tabliet, ale už aj v podobe pasty, ktorá sa nanáša do papuľky alebo vo forme homeopatík na prírodnej báze. Vhodnosť a dávkovanie Vám radi vysvetlíme, stačí  k nám prísť.